Obsah

Konference o TZB

25.-26. listopadu v Brně

Bezplatné semináře

INSPIRACE PRO VÁŠ BYTOVÝ DŮM

1.10. Praha

2.10. Ústí nad Labem

3.10. Karlovy Vary

15.10. Hradec Králové

16.10. Liberec

5.11. Třinec

6.11. Přerov

7.11. Brno

Chci se zúčastnit

Semináře jsou realizovány vždy v čase od 9:00-14:00

Mezinárodní výstava

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nepodceňujte přípravy na zimu. Nyní je ideální čas

Letošní léto je téměř u konce a před námi je období, kdy se můžeme postupně připravit na zimní období. Pro běžného člověka příprava na zimu obnáší dokoupit zimní oblečení a obuv, vyměnit pneumatiky na autě a zkontrolovat stav kapalin, zajistit zásoby dřeva na zimu topíte-li v zimě v krbu či kotli atp.

Pro předsedu společenství vlastníků, členy výboru a členy společenství, či zástupce bytového družstva, zkrátka všem, kterým záleží na stavu jejich bytového domu, to však  znamená spoustu práce.

Zkusme si projít jen ty nejdůležitější povinnosti:

  • Zvnějšku i zevnitř zkontrolovat stav domu a odstranit drobné nedostatky.
  • Zkontrolovat střechu, její neporušenost, stejně jako zařízení na ní umístěná (komíny, výstupy větrání, antény, satelity, zaústění a svod dešťové vody…).
  • V případě vlastní kotelny, nebo jiného zdroje tepla a teplé vody provést jejich revizi, nezapomeňte na kontrolu ventilů, a v čas zajistěte případný servis.
  • Zajistit kontrolu a vymetení komínů.
  • Zkontrolovat stav kanalizace jdoucí z domu (mechanicky a nejméně 1x za 5 let kamerou).
  • Doporučit majitelům, aby si zkontrolovali těsnění oken a balkonových dveří, včetně seřízení kování.
  • Prověřit stav chodníků a schodů vedoucích do domu. V případě, že tyto udržujete vlastními silami, nezapomeňte na posypový materiál a úklidové prostředky.
  • Ostatní činnosti vyplývající z konkrétního typu budovy a jejího stavu.

Celkem hodně úkonů, nemyslíte? V případě, že zjistíte v bytovém domě vážnější nedostatky, je potřeba je vyřešit do zimy. Bude-li potřeba nějakých zásadních stavebních úprav či dražších investic pro zlepšení technické kondice vašeho domu, je jisté, že se bez svolání schůze neobejdete. A dobře víme, že schválit některé investiční záměry je pro bytový dům mnohdy běh na dlouhou trať. Nepodceňujte tedy přípravy na letošní zimu, zjistíte-li vážné nedostatky, usilujte o jejich rychlé řešení, nemusí být v ohrožení jenom váš majetek, ale může jít přeci i o lidské zdraví (např. při výskytu plísní).

Autorka: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.